Isı Geri Kazanım

Isı Geri Kazanım

Modern, enerji tasarruflu ve sızdırmaz binalarda iç ve dış ortam arasında hava akışı bulunmamaktadır. Konfor şartları, sıcaklık ve nem oranı kadar iç hava kalitesiyle de bağlantılıdır. Bu nedenle mekandaki karbondioksit ve diğer zehirli gazların yoğun olduğu kalitesiz iç ortam havasının atılması ve ihtiyaç duyulan taze havanın sağlanması için havalandırma sistemleri kullanılmalıdır. Yapılan araştırmalar, sızdırmaz binalarda yaşayanların sağlığının, iç hava kalitesine doğrudan bağlı olduğunu ve bu binalarda çalışanların performansında, iç hava kalitesinin yükselmesi ile birlikte artış olduğunu göstermektedir.

Isı geri kazanım eşanjörleri, bulunduğu ortamın taze hava ihtiyacını karşılamakta, kirli havayı egzoz etmekte ve egzoz edilen kirli havanın enerjisini taze havaya aktararak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda iklimlendirme sistemlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetini düşürmektedir.

Cihaz yüksekliğinin düşük olması, asma tavan uygulamalarında kolaylık sağlamaktadır. Yoğuşan su, yoğuşma tavası ile su tahliye borusu aracılığıyla atılmaktadır. Servis kapakları fan, motor, eşanjör ve filtre tertibatına kolay ulaşım sağlamakta ve gerektiğinde kolaylıkla müdahale edilebilmesine imkan tanımaktadır.

Isı Pompalı Isı Geri Kazanım Cihazı

Isı pompalı ısı geri kazanım cihazları, enerji geri kazanımı ve yüksek iç hava kalitesi elde etmek için tasarlanmıştır. Egzoz havası ısı pompasından geçirilerek dış ortama atılırken, taze hava ısı pompasından geçirilerek tasarım şartlarında iklimlendirilmiş olarak iç ortama aktarılmaktadır. Standart ısı geri kazanımlı cihazlarda taze hava sıcaklığının iç ortam tasarım şartlarına getirilmesi mümkün değildir. Isı pompalı ısı geri kazanım cihazları, ısı pompası ile tasarım şartlarında iklimlendirilmiş üfleme havası elde edilmesini sağlamaktadır.