Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Davlumbaz söndürme sistemleri genellikle endüstriyel mutfaklarda meydana gelecek olası bir yangına karşı tedbir amaçlı kullanılır. Endüstriyel ve büyük yapılarda bulunan büyük çaptaki mutfaklarda, yangın tehlikesi diğer mahallere göre daha büyüktür. Özellikle ocak ve fırınlarda oluşabilecek yangınlar büyük risk taşımaktadırlar. Bu durum, mutfak davlumbazlarının yangın korumasını zaruri hale getirmektedir. Bu nedenle işletmeler genellikle davlumbaz söndürme sistemleri ile önlem almayı tercih etmektedirler.

Düzey Mühendislik tarafından yurtdışından temin edilen mutfak davlumbaz söndürme sistemleri, UL onayına sahip olmakla beraber, tüm sistem elemanları da yine uluslararası onaylara sahiptir.

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri, ocak yahut fırın bölgesinde çıkan yangını sahip olduğu ergiyen tel ile algılayarak, içerisindeki kimyasal söndürücü sıvıyı ilgili bölgeye nozullar aracılığı ile boşaltarak yangını söndürürler. Davlumbaz söndürme sistemleri ürünlerinin, fırın veya ocak büyüklüğüne bağlı olarak nozul sayıları ve tipleri değişmektedir. Davlumbaz söndürme ile yangının bu bölgede söndürülmesi, yangının tüm yapıya yayılmaması adına önemlidir, keza burada çıkabilen bir yangın, yağ ve benzeri maddelerin de varlığıyla çok hızlı bir şekilde büyüyecek ve kısa zamanda tüm mutfağı etkisi altına alacaktır.

Bir sonraki aşama ise, yangının yapının diğer bölgelerine sıçraması ve can ve mal güvenliğini tehdit eder hale gelmesidir. Dolayısıyla tüm bu senaryoların yaşanmaması için mutfak davlumbaz söndürme sistemleri önem arz etmektedir.

Davlumbaz İçi Yangın Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Davlumbaz içi yangın söndürme sistemleri genellikle;

  • Eğitim yapıları
  • Restoranlar
  • Yüksek binalarda bulunan ticari alanların mutfakları
  • Hastaneler
  • Sağlık yapıları mutfakları
  • Alışveriş merkezleri mutfakları
  • Endüstriyel tesis mutfakları gibi yerlerde kullanılmaktadır.