Yanmaz Levha ve Paneller

Yapısal çeliklerin yangından korunması konusunda bir başka yöntem de çelik profillerin kalsiyum silikat yanmaz levha ve panellerle kaplanmasıdır. Isıl iletkenliği çok düşük olan bu tip ürünler korunacak olan çelik profilin konumuna, kesit faktörüne ve çelik kritik sıcaklığına göre belirlenen kalınlıklarda 4 saate kadar koruma için uygulanmaktadır.

MİMARİ YAPILAR İÇİN YANMAZ LEVHA VE PANELLER

Yanmaz Levha ve Panel uygulamaları yapısal çeliklerin yangından korunması konusunda öncelikli olarak tercih konusu olmamakla birlikte. Ancak uygulama kalınlığı konusundaki kesinlik sebebiyle tercih edilebilmektedir.  Bütçesel olarak İntümesan boya uygulamalarına göre ucuz ancak Püskürtme Sıva uygulamalarına göre pahalı bir sistemdir.
 
Günümüzde selülozik yangın riski için kullanımı alanına göre üretilmiş kalsiyum silikat içerikli yanmaz levha ve paneller mevcuttur. Bu ürünler, kapalı alanlarda su ve rutubetin etkin olduğu koşullarda da yüksek yapılarda da yapısal yangından korunma standartlarını karşılamaktadır. Bu tür yangınlarda korumasız yapısal çelik çok kısa sürede çelik çökme sıcaklığı olarak kabul edilen 550C nin üzerine çıkabilmektedir. Günümüzde ise yapısal çelik için 240 dakika ya kadar yangın geciktirme sağlayabilen yanmaz levha ve panel sistemleri mevcuttur.


TÜNELLER İÇİN YANMAZ LEVHA VE PANELLER

Günümüzde özellikle Tünel ve istasyonlarının yangına karşı korunması, stratejik yapısı ve de ekolojik etkisi nedeniyle çok önemlidir. Genellikle bu tür yangınların sonuçları çok tesirli olduğundan etkileri uzun süre hissedilebilir olmaktadır.
 
Tünellerde nakledilen yanıcı ürünlerin yanması nedeniyle çıkan olası yangın tünel etkisi sebebiyle çok kısa sürede gelişmiş yangın seviyesine ulaşır. Bu tür yangın tipinde ısı selülozik veya hidrokarbon yangın tipine kıyasla çok daha kısa sürede 1200C üzerine çıkabilmektedir. Bu sıcaklık çelik çökme sıcaklığı olarak kabul edilen 550C nin çok üzerinde olduğu gibi soğuma süresindeki hız ise yapıda genel bir problem yaratır.
 
Bu sebeple yapısal çeliğin tünel yangın şartlarına karşı korunması amacıyla kalsiyum silikat içerikli yanmaz levha ve panel sistemleri kullanılmaktadır.