Inert Gazlı Argon Söndürme Sistemleri

Özellikle hacmen büyük mahallerin yangın korumasında en çok tercih edilen temiz gazlı söndürme sistemlerinden olan inert – argon temiz gazlı yangın söndürme sistemleri, çevre dostu olması ve insan sağlığına etki etmemesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Hacmen büyük mahallerin korumasında olduğu gibi, sayıca çok olan mahallerin korunmasında da yine uygulanabilirlik ve maliyet koşullarından dolayı tercih edilmektedir. Inert gazlı argon söndürme sistemleri çeşitlerinin söndürme prensibi, mahaldeki söndürme konsantrasyonunu %15 altına indirilmesi esasına dayanır. Bu sayede oksijen yetersizliğinden yanma olayı son bulacaktır.

Daha çok yönlendirme vanalı sistem kullanımları ile tasarımı yapılan inert gazlı – argon söndürme sistemleri, yahut argon gazlı söndürme sistemleri hidrolik hesaplar el verdiği takdirde çok sayıda odayı koruyabilmekte ve bu sayede en efektif çözüm olarak müşterilere sunulabilmektedir. Yeter sayıda gaz miktarını içeren silindir sayısı, ilgili odadan algılanan yangın alarmı sayesinde aktive olmakta ve sadece ilgili hacme boşaltılmaktadır. Dolayısıyla bu durum ve yönlendirme vanalarının kullanılabiliyor olması, maliyet bakımından da kullanıcılara büyük avantajlar sağlamaktadır.

IG 541 , IG 55 , IG 01 , IG 100 söndürme sistemleri seçenekleri olan Inert Gazlı Argon Söndürme Sistemleri çeşitlerinin her birinin söndürme konsantrasyonları ve fiziksel özellikleri farklıdır. ARB A.Ş. yetkin mühendisleri, mahaller için en efektif söndürme sistemini belirlemekte ve bu doğrultuda tasarım yapmaktadır.

Argon gazlı söndürme sistemleri Tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır.

Firmamız tarafından 200 bar ve 300 barlık, silindir hacmi olarak da 80 litre ve 140 litrelik argon gazlı söndürme sistemi alternatifleri sağlanabilmektedir.

Tüm argon gazlı söndürme sistem tasarımları EN 15004 ve NFPA2001 standartları doğrultusunda yapılmaktadır.

ARB A.Ş. tarafından temin edilen ve kurulumu yapılan Inert Gazlı Argon Söndürme Sistemlerinin sistem bazında ve her bir elemanının FM, UL, VdS, LPCB veya GOST onayları mevcuttur.

Genel olarak elektrik odalarında, kat elektrik odalarında, OG – AG odalarında, jeneratör alanlarında, trafo mahallerinde, müzelerde, arşivlerde, yanıcı parlayıcı sıvı depolarında argon gazlı söndürme kullanımları oldukça yaygındır.

Inert Gazlı Argon söndürme Sistem kurulumlarından sonra, sistemlerin tüm bakım işlemleri de yine ARB A.Ş. yetkin personeli tarafın dan yapılmaktadır ve müşteri bilgilendirmeleri sağlanmaktadır.