Panel İçi Söndürme Sistemleri

Elektrik panoları, makine panoları, makine kontrol üniteleri ve diğer küçükçapta mahallerin korumasında en etkili sistem olan mikro söndürme sistemleri – panel içi söndürme sistemleri çeşitlerinin tamamı, ARB A.Ş. tarafından yurtdışından ithal edilmektedir.

Sistemler; TPED direktiflerine uygun üretilmiş silindirler, tubing – algılama elemanı, hat sonlandırma aparatı, manometre ve söndürücü ajandan oluşmaktadır.

Silindir ve tubing boyunca 11 bar basınç altında bekleyen söndürücü gaz, tubing yani algılama elemanının ısıyı hissettiği yerden kopmasıyla ortama boşalır ve yangını tam çıktığı noktada söndürür. Birden fazla panonun korunmasında kullanılabildikleri gibi, tek bir pano koruması için de tasarlanmaları mümkündür. Az miktarda söndürücü ajan kullanılması ve yangının kaynağına direkt etki etmesi nedeniyle, mikro – pano için söndürme sistemleri, Panel içi söndürme sistemleri günümüzde oldukça tercih sebebi söndürme sistemlerindendir.

Pano içi – mikro söndürme sistemlerinde kullanılan silindir boyutları 1 , 2 , 4 , 6 litre olabilmektedir. Tubing boyu ise standart ve üretici manuellerinin izin verdiği aralıklarda kullanılabilmektedirler.

Sistemde kullanılan gaz ve malzemelerin tamamı FM, UL, GOST veya VdS onaylarına sahip, birinci sınıf kalitede malzemelerdir.

Çalışma prensibi, silindir ucunda 11 bar altında basınçlandırılmış bulunan tubing dedektörün, ısı ile patlaması ve söndürücü ajanı pano içine boşaltması esasına dayanır. Hat sonunda bulunan manometre aracılığı ile, sistemin hala aktif olup olmadığı, boşalıp boşalmadığı yahut efektifliği kontrol edilebilir. Gaz boşalması durumunda ise panel içi söndürme sistemleri  2 iş günü içinde doldurularak müşterilere teslim edilmektedir. Söndürücü ajan olarak genelde FM200 gazı kullanılabildiği gibi, CO2 gazı yahut kuru kimyasal toz da söndürücü ajan olarak kullanılabilir.

Özellikle ayrı bir yangın zonunda bulunması gereken elektrik panosu gibi malzemelerin korunması için önemli sistemlerdir. Bunlar dışında UPS üniteleri, CNC panoları, elektrik panoları, arşiv rafları, taşıt vagonları, makine daireleri gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

ARB Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından montajı yapılan, panel içi söndürme sistemleri, mikro söndürme sistemlerinin – pano içi söndürme sistemlerinin bakım, yeniden dolum, onarım ve test işlemleri de, yine ARB A.Ş. yetkili personeli tarafından yapılmaktadır.

Devreye alımdan sonra müşterilerimize panel içi söndürme sistemleri ile alakalı kullanım ve gözlem talimatları da ayrıca verilmektedir.

Sistemin Diğer Kullanım Alanları

  • Otobüs, kamyon vb gibi ağır taşıtların motor kısımları
  • Rüzgar Türbinleri
  • Gemi makine daireleri
  • GSM Baz istasyonları
  • Arşiv raf araları
  • Banka ATM’leri
  • Bilgisayar sistemleri
  • Metro ve tren vagonları
  • Yükseltilmiş döşeme ve asma tavan araları